
Ugglan & Boken anordnar Tisdagstrion, en utmaning att tipsa varandra om tre böcker runt ett visst tema. Den här veckan är temat Hyllvärmare.
Som jag har skrivit om tidigare äger jag inte särskilt många böcker just nu. Eftersom jag gjorde mig av med det mesta för drygt ett år sedan har jag bara några få olästa böcker som är äldre än så. Här kommer mina val:
Spill. En damroman av Sigrid Combüchen: En författare får ett brev från en av sina läsare, Hedwig Langmark, som känt igen sig i ett beskrivet foto i en av författarens böcker. Genom brevväxlingen växer en berättelse om Heddas liv som ung. – Den här har stått i min bokhylla i några år och ännu inte blivit läst. Jag vet inte riktigt varför. Det känns aldrig som att jag blir riktigt sugen på att plocka fram den. Någon som har läst och kan inspirera mig?
Kattens bord av Michael Ondaatje: Det är tidigt 50-tal och elvaårige Michael stiger ombord på passagerarfartyget Oronsay. Under resan över Indiska oceanen, genom Suezkanalen och Medelhavet utforskar Michael tillsammans med två nyfunna jämnåriga vänner varje tum av fartyget. De upptäcker de vuxna medresenärernas hemligheter och dolda underverk i fartygets inre – och sig själva. – Den har jag börjat på men inte lyckats komma mer än ett 50-tal sidor. Jag fick den i 40-årspresent av några kära kollegor som läser mycket så jag tror den är bra. Ibland funkar det inte första gången och då vill jag försöka igen.
Flätan av Laetitia Colombani: Smita, Giulia och Sarah. Tre kvinnor, tre liv, tre kontinenter. Tre vägar som på oanade sätt korsar varandra. Olika på många sätt, men en sak har de gemensamt: en urstark kämpaglöd. – Den här kom ut för några år sedan och det låter som att jag verkligen borde gilla den.
Har inte läst någon av dessa, men jag vet att jag har varit nyfiken på den där Spill. Jag tror att jag kom fram till att den nog inte var något för mig 🙂
GillaGilla
Jag tror att den var rätt omskriven när den kom ut. Jag har dock inte läst något annat av henne.
GillaGilla
Spill har jag varit nyfiken på länge 🙂
GillaGilla
Vi får ta tag i den snart! 🙂
GillaGilla
Flätan har jag inte hört talas om tidigare, det låter som en intressant bok.
GillaGilla
Bara genom att ta fram den från hyllan blev jag mer intresserad igen!
GillaGilla
Spill är lite tråkig och intressant
GillaGilla
Ok, lite tråkig låter ju inte så bra, men alla böcker kan ju inte vara spännande heller…
GillaGilla
Kattens bord låter lite intressant.
GillaGilla
Begreppet kattens bord är tydligen det bord på fartyget som är allra längst ned i hierarkin… Är det inte lustigt att döpa sin huvudperson till samma förnamn som man själv som författare har? Jag undrar om han hade någon tanke med det.
GillaGilla
Spill började jag läsa men kom snabbt underfund med att den inte var något för mig. Tack för tips om de andra!
GillaGilla
Ajdå, jag får väl se hur jag gör. Men vi kan ju inte alla gilla samma heller.
GillaGilla
har läst Spill. den gillade jag. har läst annat av Ondaatje som jag gillat
GillaGilla
Ondaatje har ju skrivit Den engelske patienten, som jag inte heller läst, men sett som en bra film.
GillaGilla
Spill minnsjag som en bra bok och min man läste Kattens bord och han tyckte den var rätt bra.
GillaGilla
Kul att höra andras uppfattningar!
GillaGilla
Flätan har även jag bland mina olästa.
GillaGilla
Jag har den i pocket så jag tänker det blir bra till stranden i sommar kanske.
GillaGilla
Spill var nog den tråkigaste bok jag läst.
GillaGilla
Oj det lät inte bra!
GillaGilla
Men titta! Spill står i hyllan och jag vill verkligen läsa den, men det blir ju aldrig av. Ondaatje har jag tänkt att lyssna på nu i juni, dock inte denna titel, som jag faktiskt inte kände till. Och Flätan har jag nersparad på Storytel och är rejält sugen på.
GillaGilla
Om man inte läser direkt är det ofta som det dröjer väldigt länge, är min erfarenhet.
GillaGilla
Flätan har jag läst och tyckt om. Spill finns bland mina olästa böcker också.
GillaGilla
Det verkar vara många som har den oläst hemma.
GillaGilla
Hoppsan, nu blev jag påmind: Spill står här nånstans, garanterat oläst. Håller just på med en Ondaatje som jag tycker är bra, men en annan än din.
GillaGilla
Vilken Ondaatje då? Jag såg att han skrivit Den engelske patienten, och jag har i alla fall sett filmen…
GillaGilla
Jag gillade Spill, så tycker absolut att du ska läsa. Just den här Ondaatje kände jag inte till, men blir nyfiken!
GillaGilla
Det verkar vara väldigt delade uppfattningar om den. Men så är det väl, smaken är som baken.
GillaGilla