
Ugglan & Boken anordnar Tisdagstrion, en utmaning att tipsa varandra om tre böcker runt ett visst tema. Den här veckan är temat Biblioterapi (böcker som får mig att må bra).
Jag var tvungen att googla på begreppet biblioterapi som jag inte hade hört förut. Så här står det på 1177:
Läs en bok och bli frisk! Nej, så enkelt är det inte men läsande tycks främja det psykiska välbefinnandet och snabba på ett tillfrisknande. Från första världskrigets traumatiserade soldater till dagens patienter med psykisk ohälsa, har litteratur visat sig ha en läkande kraft.
När jag känner mig nere orkar jag inte läsa, eller i vart fall orkar jag inte ta mig an nya böcker. Då vänder jag mig helst till en gammal trotjänare. Det är som att den välkända texten ger lite stadga i en värld som är i gungning. Därför består min trio av böcker jag läst mer än en gång:
Stolthet och fördom av Jane Austen: Austens bästa bok enligt mig. Så underfundig och rolig men ändå med allvarliga undertoner. Ett fantastiskt språk och helt underbara karaktärer.
Utvandrarna av Vilhelm Moberg: En välkänd bok om svältens Sverige och drömmarnas Amerika. Vilket ofattbart stort steg de tog utvandrarna som begav sig av från det trygga hemmet till en helt okänd värld.
Harry Potter-serien av JK Rowling: Jag har läst om alla böckerna flera gånger, både för mig själv och för barnen. Det är hemtamt och spännande på samma gång. Harry Potter och den flammande bägaren tycker jag är den bästa.

Jag har nog aldrig medvetet tänkt att jag ska läsa en bok för att må bra av den. Det vet jag ju inte förrän jag har läst den, vilket ju så klart blir en helt annan femma om man har läst den tidigare. Men jag har inte läst om en bok sedan jag var liten. Det finns ju så mycket nytt jag vill läsa 🙂
GillaGillad av 1 person
Det var ett tag sedan jag läste om en bok. Men borde göra det mer ofta!
GillaGillad av 1 person
trevliga författare och böcker, Potter har jag bara sett filmatiserat.
GillaGillad av 1 person
Jane Austen vill jag läsa mer av! Och Harry Potter funkar alltid. 🙂
GillaGillad av 1 person
Utvandrar-serien är fantastisk, men rymmer också väldigt mycket sorg.
GillaGillad av 1 person
Jag får nog ge mig på Harry Potter vid tillfälle.
GillaGillad av 1 person
Utvandrarna vill jag kanske läsa om. Det är så fruktansvärt länge sedan jag läste den.
GillaGillad av 1 person
Nummer två och tre är ju mysiga, men har inte lyckas ta mig igenom Stolthet och fördom än.
GillaGillad av 1 person
Jag har faktiskt läst alla tre och håller med – eller, egentligen bara de fyra första Harry Potter.
GillaGillad av 1 person
Harry Potter mår man ju bra av, vilken fantasi
GillaGillad av 1 person
Dottern läser om böcker när hon vill känna sig trygg och uppmuntrad. Skulle jag läsa om på det sättet så tror jag Harry Potter skulle ligga nära till hands.
GillaGillad av 1 person
De två första har jag läst, men skulle nog inte komma på tanken att läsa om dem igen. Potter har jag tyvärr inte stiftat bekantskap med… men man måste antagligen inte det. 😉
GillaGillad av 1 person
Austen skulle kunna fungera, Harry Potter förstår jag mig inte på. men när du nämner Moberg kommer jag att tänka på Sista brevet till Sverige som är en alldeles underbar bok. hela läsecirkeln älskade den
GillaGilla
Förr läste jag om böcker ganska ofta men nu hände rdet väldigt sällan. Borde nog planera in någon omläsning. Pride and Prejudice har jag läst om många gånger och Harry Potter med. Utvandrar-serien har jag nog bara läst en gång men sett tv-serien flera ggr.
GillaGilla
Harry Potter hade funkat bra för mig också, även om han inte fick plats i min trio den här gången.
GillaGilla